660 662 606
Otwock
i okolice
600 451 505
Łódź zoopsycholog
pies dorosły i senior
Starzenie się jest procesem fizjologicznym, dotykającym każdy żyjący organizm, psy również. Nie da się go uniknąć, ale można dołożyć starań, aby "przełożyć" na troszkę później.
Aby utrzymać organizm psa w dobrej kondycji psychofizycznej powinnismy zadbać o dobrej jakości posiłki, kondycję fizyczną jak i stan zdrowia psa.
Aby psia starość była w miarę spokojna, trzeba myśleć o niej już wcześniej, już w chwili gdy szczeniak pojawia się w naszym domu.
Dbanie o aktywność fizyczną, sporty czy też podstawowe dłuższe spacery połączone z zabawami dostosowujemy do potrzeb konkretnego zwierzęcia. Ważne jest, aby utrzymywać rozwój mięśni oraz ich regularną pracę, zanim dojdzie do procesów wyniszczających.
Istotnym elementem jest zadbanie o stan zdrowia – profilaktyczne badania, takie jak morfologia, usg jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej czy układu ruchu. Zapobieganie otyłości.
Kluczowym tematem pod kątem procesów starzenia się jest aktywność umysłowa zwierząt, pobudzanie myślenia, aktywizowanie mózgu do rozwiązywania nowych zadań, stawianie nowych wyzwań i umożliwienie psu kreatywnego myślenia.
U większości psów średnich, dużych i olbrzymich pierwsze oznaki starzenia się można zaobserwować już w okolicy siódmego roku życia. Psy ras małych starzeją się później.
Zwykle choroby rozwijają się bardzo powoli, nie dając objawów w początkowych stadiach lub są one doskonale maskowane przez psa. Dlatego bardzo istotne jest zwracanie szczególnej uwagi już na drobne zmiany czy nienaturalne zachowanie występujące u psa, które dotychczas nie występowało.
Im wcześniej będziemy reagować, tym łatwiej będzie podejmować działania z nieuniknionym procesem starzenia się.
Z dużą dozą prawdopodobieństwa część objawów pojawi się w pewnym wieku jako efekt procesów starzenia się i niewiele będziemy mogli z tym zrobić, jednak zawsze należy ustalić, czy nagle pojawiające się zmiany w zachowaniu są efektem rozwijającej się choroby somatycznej, czy też efektem demencji.
Zwróćmy szczególną uwagę na zachowania związane z agresją, nasilenie lęków czy też zaburzenie treningu czystości.
Zadbaj o to, by Twój pies przez długie lata cieszył się dobrym zdrowiem i dobrą kondycją.