top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMonika

Psi nos


Czy zastanawiałeś się czym dla psa jest jego nos?

Czy wiesz, że rozwój węchu u psa zaczyna się już w życiu płodowym? Jest to pierwszy zmysł, który zaczyna działać już w kilka godzin po narodzeniu (dla ciekawostki wzrok i słuch dopiero po około dwóch tygodniach od narodzin). Węch jest najważniejszym i najczulszym psim zmysłem. Rozwija się przez całe życie.

Tak jak człowiek świat poznaje głównie wzrokiem, to pies świat poznaje głównie węchem. To właśnie nos w życiu psa ogrywa dominującą rolę. Pies jest stworzony do tego by węszyć, by szukać. To właśnie dzięki temu wszędobylskiemu psiemu nochalowi, który człowiek skrzętnie wykorzystuje, często znajdujemy przemycane towary czy zaginionych ludzi. Ale nie każdy psi nos „pracuje”, są psy, których świat ogranicza się do domowej sofy i spacerów na SIKUndę. Psy tak żyjące cierpią z powodu nudy. Poprzez niespełnianie ich podstawowych potrzeb, są narażone na wystąpienie nieprawidłowości psychicznych, takich jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, depresja, lęk czy fobie.

Czy wiesz, dlaczego psi nos jest mokry i zimny? – bo jest stale zwilżany. Psi nos składa się z całej sieci bruzd i zmarszczek, a jego powierzchnia pokryta jest licznymi gruczołami śluzowymi, których wydzielina zwilża i chłodzi nos. Wydzielina nosa wyłapuje cząsteczki zapachowe, które przyklejają się do niej, a następnie dzięki systemowi włoskowatych struktur wędruje razem z zebranym zapachem do komór nosowych. W psim nosie jest narząd lemieszowy zwany organem Jacobsona. W górnej części jamy nosowej znajduje się cewka, która ma dostęp do jamy nosowej i ustnej i tymi dwoma drogami trafiają cząsteczki zapachowe. Natomiast zapachy z narządu Jacobsona są analizowane przez psi mózg niezależnie od zapachów z nosa. U ludzi narząd ten obecny jest jedynie w szczątkowej formie.

Czy wiesz, że im większy jest psi nos i im więcej pies węszy, tym więcej śluzu się wytwarza? Wielkość nabłonka oraz ilość receptorów jest zależna od wielkości kufy i nosa psa. Żaden psiak z krótką kufą i małym nosem nie może pochwalić się takim wynikiem, jak najlepszy pies tropiący bloodhound. Jednak nie zmienia to faktu, że możliwości węchowe np., mopsa i tak znacznie przewyższają nasze. U człowieka gruba gąbczasta błona ma powierzchnię około 7 cm2. Natomiast u przeciętnego psa około 390 cm2. Czy wiesz że pies posiada 300 mln receptorów węchowych a człowiek zaledwie 5 mln?

Czy wiesz, że węszenie jest niezależne od oddychania? Podczas węszenia powietrze przedostaje się górną częścią otworu nosowego, natomiast w czasie oddychania powietrze przedostaje się dolną częścią jamy nosowej. Psy potrafią poruszać osobno każdą częścią nosa, stąd właśnie mogą określić z której strony pochodzi zapach. W czasie upałów węszenie jest trudniejsze, gdyż pies „chłodzi się” poprzez tzw ziajanie, bo podczas węszenia kufa jest zamknięta i powietrze nie wpływa bezpośrednio do płuc.

Czy wiesz, że im więcej dostarczysz swojemu psu jak najbardziej różnorodnych bodźców, które będą zachęcać do aktywności fizycznej i psychicznej, to przełamiesz nudę i monotonię swojego psa?

Zwróć uwagę, czy przypadkiem Twój Pies nie wącha więcej gdy jesteście w nowym miejscu. On tak „zbiera” informacje z okolicy, której nie zna. Każdy krzak, każde drzewo to dla psa istny słup z ogłoszeniami. Pamiętaj, że gdy jesteś w pracy, Twój pies czeka na Ciebie wiele godzin. Podaruj mu czasem dodatkową chwilę…schowaj garść suchej karmy w macie węchowej, a zobaczysz jak do „życia” budzi się Twój pies.

Czy wiesz, że zabawy węchowe redukują stres u psa, pomagają mu pozytywnie się zmęczyć, pobudzają intelektualnie, spowalniają jedzenie...

Każde uatrakcyjnienie monotonnego życia psa czyni je bogatszym, a co za tym idzie i zdrowszym.


35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page